0 800 500 727
(Безкоштовно з усіх телефонів у межах України)
ВАЖЛИВО! Робота ТДВ "Альянс Україна" пiд час карантину. Детальнiше

Звіт Allianz про рівень світового добробуту: найвище зростання активів з 2003 року

24.9.2014

Allianz представив п'ятий випуск огляду Global Wealth Report, в якому «під мікроскопом» розглядаються активи (заощадження) і боргові зобов'язання населення в 53 країнах. Проведене дослідження свідчить про те, що рівень фінансових активів торік виріс на 9,9%. Це найвищий темп росту з 2003 року. Це вивело глобальні фінансові активи на рекордно високий рівень у 118 трильйонів євро. Зростання було зумовлене винятковими показниками ефективності фондового ринку, які продемонстрували Японія, США та Європа. Активи в цінних паперах додали 16,5% - це навіть більше, ніж у роки, що передували фінансовій кризі. Однак це не говорить про раптове відродженні тяги вкладників до покупки акцій. США були єдиним регіоном, де значний обсяг нових коштів був переведений в акції або інші цінні папери. Європейці, навпаки, продовжували виводити гроші з активів цього класу.

Не всі регіони однаковою мірою змогли скористатися вигідною для них ситуацією потужного зростання, зафіксованого в минулому році. На ринках, що розвиваються, особливо в Латинській Америці, зростання активів сповільнилося через потрясіння на валютному ринку і ринку капіталу. У східноєвропейському[1] регіоні в цілому темпи зростання сповільнилися на один процентний пункт до 11,2%, хоча зростання було все-таки в два рази вище, ніж у Західній Європі (+5,2%). У довгостроковій перспективі весь регіон зможе претендувати на титул чемпіона за темпами росту: середній показник у 14,5% річних з 2000 року залишається найвищим у порівнянні з будь-яким іншим регіоном світу. Незважаючи на це, багато країн регіону, особливо держави Східної Європи - члени ЄС, з 2007 року трохи знизили швидкість накопичення активів. Якщо оцінити зростання активів у реальному вираженні, тобто за вирахуванням загального темпу інфляції, то темпи у Східній Європі складають 6% на рік. Це приблизно дорівнює реальним темпам зростання в Латинській Америці (+5,5%), але значно нижче темпів росту в Азії (без урахування Японії), яка досягла росту майже 10% на рік з початку нового тисячоліття. «Незважаючи на несприятливі ринкові умови, активи в Східній Європі демонстрували позитивну динаміку в останні два роки, - коментує Міхаель Хайзе, головний економіст Allianz. - Це показує, що регіон продовжує надолужувати відставання від розвиненіших економік. Ескалація української кризи, однак, додала декілька нових темних хмар на обрії».

Загальні фінансові активи домогосподарств України виросли в 2013 році всього на 3,5%, що сильно відрізняється від показника 20% у минулому році. Хоча банківським депозитам, страховим та пенсійним активам вдалося показати двозначне зростання, портфель цінних паперів різко скоротився більш ніж на 10%. Тим не менш, у довгостроковій перспективі з розвитком активів в Україні все не так вже й погано: з 2007 року загальні фінансові активи домогосподарств збільшилися в три рази; з кінця 2000 середньорічний темп росту активів становив 34,7%, а це найвищий показник в регіоні.

У 2013 році в усьому світі високе зростання показали не тільки активи. Зростання боргу (включаючи іпотечну заборгованість) також набирало обертів. Його темп на рівні 3,6% був вищий, ніж у будь-який інший рік з початку кризи. Незважаючи на це, глобальний коефіцієнт заборгованості (особисті зобов'язання в процентному відношенні до ВВП) знову трохи впав торік - на половину процентного пункту - і склав 65,1%. З 2009 року падіння склало 6,4 п.п. Зменшення боргового навантаження відноситься тільки до розвинених країн, і насамперед до США, де за останні чотири роки коефіцієнт втратив 15,5 п.п. У той же час, на ринках, що розвиваються борговий тягар зростає більш-менш рівномірно. У регіоні Східної Європи в цілому борг населення зріс на 13,2% в 2013 році до 760 млрд євро, хоча це збільшення має відношення тільки до країн, які не є членами ЄС, особливо до Росії та Туреччини. На відміну від цього боргові зобов'язання домогосподарств України зросли лише на 3,1% у 2013 році, після декількох років скорочення. Незважаючи на нестримне зростання кредитування в минулому, зараз немає жодного регіону, де коефіцієнт заборгованості такий же низький, як у Східній Європі: наприкінці 2013 року регіональний коефіцієнт заборгованості досяг 22,6%; у країнах ЄС цього регіону коефіцієнт був набагато вищим і складав в середньому 34%, але все-таки він був набагато нижче, ніж середній показник по всіх країнах, охоплених дослідженням - 50%. В Україні він склав 13,3%.

Це означає, що глобальний рівень чистих фінансових активів (загальні фінансові активи мінус зобов'язання) продемонстрував двозначне зростання на рівні 12,4% у 2013 році. У рейтингу найбагатших країн (за чистими фінансовими активами на душу населення - див. таблицю) деякі країни помінялися місцями в основному за рахунок коливань валютного курсу. Наприклад, Японія опустилася на два рядки вниз. Швейцарія як і раніше залишається на першому місці в таблиці з помітною перевагою над США. У глобальному порівнянні Україна займає 47 місце. У нашій країні чисті активи на душу населення склали 1440 євро на кінець 2013 року. За цим показником Україна дихає в спину Туреччині.

Цього року Allianz також вперше детально розглянув зміни в розподілі активів окремих країн, застосувавши «матрицю добробуту». Результат не обов’язково збігаються з теорією постійного посилення нерівності. Фактично з'являється все більше країн серед включених у дослідження, в яких розподіл добробуту не змінився або навіть покращився за останнє десятиліття. В основному це перспективні економіки, особливо, в Латинській Америці. У більшості східноєвропейських країн розподіл добробуту також покращився (несуттєво) за останні десять років через бурхливе зростання активів, яке вплинув на велику частину суспільства. Тільки одна країна не вписується в цю модель - Росія, де існуючий розрив у добробуті за останні роки тільки посилився. Це схоже на ситуацію, що склалася в розвинених країнах: тут розподіл активів погіршився в більшості країн, включених в аналіз, тобто частка активів, зосереджених в руках 10% найбагатших людей, знову зросла. Ніде ця тенденція не проявляється так сильно, як в США. Те ж саме відбувається в Європі (Франція, Швейцарія, Ірландія, Італія). Коли зростання активів сповільнюється внаслідок кризи, це особливо сильно б'є по двох категоріях громадян: з низьким і середнім добробутом. «Політичні висновки зрозумілі: той, хто хоче домогтися більш рівномірного добробуту, не повинен обмежувати зростання активів введенням податків і зборів, краще робити все можливе, щоб сприяти зростанню активів загалом. Зростання – кращий спосіб досягнення соціальної справедливості», - відзначає Хайзе.

Аналіз, в основі якого лежить розподіл власників активів на класи, підтверджує цю неоднорідну картину[2]. У 2013 році близько 912 млн чоловік із середнім рівнем чистих фінансових активів жили в країнах, включених в наше дослідження. Очевидним є і момент підйому середнього класу, якщо розглянути більш тривалий період часу. З початку нового тисячоліття частка населення, яка потрапляє в середній клас в глобальному масштабі, подвоїлася в Латинській Америці і збільшилась у сім разів в Азії. У Східній Європі – майже потроїлася і налічує близько 60 млн чоловік. Але швидке зростання середнього класу – це історії не тільки лиш успіху. Порівняно з початком тисячоліття в розвинених країнах стає все менше дуже багатих людей. В цілому, 65 мільйонів людей були витіснені з класу «з високим добробутом» за останні кілька років. Найочевидніші зміни в цьому напрямі відбулися в США, Японії, Франції та Італії – країнах, де розподіл добробуту усередині країни став значно «менш рівномірним».

Число представників «бідного класу» (середній рівень чистих фінансових активів на душу населення менше 5300 євро) майже не змінився за останні роки і становить 3,5 млрд осіб. Це в основному наслідки серйозного зростання чисельності населення. Якщо тенденцію скорегувати відповідно до природного приросту населення, проявиться істинна картина розвитку, яка ховалася за цими цифрами, - майже половині мільярда осіб і майже 40 млн жителям Східної Європи вдалося піднятися до рівня середнього класу за останні 13 років. «Ці цифри більш, ніж будь-який інший показник, підтверджують, що при глобальному порівнянні все більшому числу людей вдається стати частиною глобального процвітання. Так що, з глобальної точки зору, не можна сказати, що нерівність зростає», - прокоментував Хайзе.

Топ 20 країн у 2013 за наступними показниками…


[1] Регіон Східна Європа включає Болгарію, Естонію, Казахстан, Латвію, Литву, Польщу, Румунію, Росію, Сербію, Словаччину, Туреччину, Угорщину, Україну, Хорватію та Республіку Чехія.

[2] Як і в попередніх дослідженнях, власники активів поділяються на 3 глобальних класи. В глобальний середній клас входять люди, що володіють активами від 5300 до 31800 євро. Бідний клас - ті, чиї фінансові активи перебувають за порогом 5300 євро, а багатий клас означає осіб, чиї чисті фінансові активи перевищують 31800 євро.

[3] Порівняно з минулим роком

[4] Порівняно з минулим роком